11 грудня 1941 року на околиці Сімферополя на «полі смерті», як його назвали сімферопольці ще в сорокові роки минулого століття, біля дороги на Феодосію всю добу тривали розстріли.Про це
інформує Донецька обласна державна адміністрація
Протягом наступних кількох двох днів нацисти розстрілювали чи труїли газом кримчаків та євреїв і в інших кримських містах – у Ялті, Джанкої, Керчі, Севастополі та Карасувбазарі (нинішньому Білогорську).
Згідно з переписом населення 1939 року, в Криму проживало 65 452 євреї, серед них, ймовірно, було понад 7 тисяч кримчаків. Кримчаки - це окрема етнолінгвістична спільнота єврейського населення, котрі говорять кримськотатарською мовою та є одним з корінних народів Криму.
Окупаційна влада розглядала питання про «расову належність» караїмів і кримчаків. Представники обох груп були переважно тюркомовними та пов’язаними з юдаїзмом. Нацистські відомства вивчали походження караїмів ще перед початком Другої світової війни. Його обговорювали й пізніше, як у РСХА (Головне управління імперської безпеки), так і в Міністерстві східних окупованих територій, особливо після нападу Німеччини на СРСР. Переважала думка, що караїми за походженням не євреї і не належать до єврейської релігійної громади. Відтак нацисти не здійснювали їх масового цілеспрямованого знищення. Кримчаків же нацистський режим вважав як євреями, які розмовляють татарською мовою і перебувають у змішаних шлюбах із представниками інших громад. Це означало їхнє неминуче знищення нацистами.
Встановити точну кількість єврейських та кримчакських жертв складно через брак джерел, особливо донесень і зведень із сільської місцевості. Проте, за даними німецьких звітів, від середини листопада 1941 року до кінця березня 1942 року підрозділи айнзацгрупи «Д» вбили в Криму 30 211 євреїв. Далі вбивства продовжувалися, але вже не були такими масовими. Враховуючи всі дані, більшість істориків говорить про близько 40 тисяч жертв серед євреїв і кримчаків.
Після вигнання нацистів із Криму живими лишалося лише 499 осіб. Дослідники констатують, що нацисти вбили близько 80% кримчаків від їх довоєнної кількості. Втрата основної частини етнічної спільноти мала незворотні наслідки. Серед знищених були майже всі представники старшої вікової групи – зберігачі та носії традицій, мови та культури.
У 2004 році Верховна Рада Автономної Республіки Крим на вшанування жертв нацизму проголосила 11 грудня Днем пам’яті євреїв і кримчаків, які загинули в роки Другої світової війни.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.